Jump to content
Rlegend

"Nu prea înţelegeam ce se întâmplă!". Simona Halep şi-a explicat evoluţia din primul set

Recommended Posts

Simona Halep a pierdut de o manieră clară primul set disputat la ediţia din 2018 a turneului de la Roland Garros. Simona a fost condusă cu 5-0 şi învinsă cu 6-2. Cea mai bună jucătoare a lumii a explicat prin ce a trecut în primele 42 de minute ale meciului.

"E greu când eşti condus cu 4-0 în primul set. Nu prea înţelegeam ce se întâmplă, dar, după aceea, mi-am dat seama că trebuie să lovesc un pic mai lung, să dau drumul la braţ, să fie mingea mai puternică. Eu am jucat mai slab în primul set, dar şi ea a jucat bine.

La 5-0 am simţit că pot să vin înapoi. Am făcut 5-2, dar am pierdut setul. În setul doi am început mult mai hotărâtă şi am jucat mult mai hotărâtă. De aceea am şi câştigat cu 6-1, 6-1 ultimele seturi", a spus Halep.

Cifrele sportivei noastre în primul set au fost foarte slabe. Ea a avut doar 4 lovituri direct câştigătoare (Riske - 13) şi 16 greşeli neforţate (Riske - 19). De asemenea, ea a câştigat 26 de puncte, faţă de cele 35 ale adversarei.

Mai mult, în game-ul şase al confruntării, când scorul era 5-0 şi 30-15 pentru sportiva din Statele Unite, Halep a clacat: a lovit de câteva ori cu racheta în pământ, frustrată fiind de scorul neverosimil.

Această ieşire nervoasă s-a dovedit utilă pentru românca de pe locul 1 WTA. Din acel moment, ea nu a mai pierdut decât trei game-uri până la finalul meciului. Simona s-a impus cu 2-6, 6-1, 6-1 şi s-a calificat în turul 2 de la Roland Garros. 

În turul doi de la Roland Garros, Simona Halep va juca mâine împotriva lui Taylor Townsend (22 de ani, 72 WTA), care a învins-o pe Myrtille Georges (27 de ani, 222 WTA), scor 6-4, 6-2.

Meciul dintre Simona Halep şi Taylor Townsend se va desfăşura joi, la o oră ce va fi anunţată de organizatori. Partida va putea fi urmărită în timp real pe digisport.ro.

Simona Halep

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Who Was Online  0 Users were Online in the Last 2 Mins

    There is no users online

×
×
  • Create New...